۱۶ دلیل برای ادامه راه خیاطی

سپیده معدنی
۱۲ مرداد ۱۳۹۹
۰
2.5/5 - (2 امتیاز)
آموزش نکات خیاطی-همیارمد
2.5/5 - (2 امتیاز)

۱۶ دلیل برای ادامه راه خیاطی

شماره ۱۳ و ۱۶ اصل کلام است، بادقت مطالعه کنید

 

ایست! خیاطی کار تو نیست!

 

حتما گاهی برای شمایی که در میانه راه آموزش خیاطی هستید پیش آمده است که با خود بگویید: خب آخرش که چه! من می توانم بهترین خیاط شهر بشوم؟ یا یک کارگاه بزرگ راه بیندازم یا برند خودم را داشته باشم؟ اگر نشد چه؟ این هًمه خیاط و طراح و تولیدی و برند در جهان وجود دارد تا بهترین لباس ها را به دست من برساند و آنقدر تنوع دارند که حتما مرا راضی کند. پس چرا دست و چشم و ذهن و وقتم را صرف خیاطی کنم؟!

 

اگر از این دست فکرها به ذهنتان می رسد همین جا با دنیای الگو و پارچه و دوخت خداحافظی کنید! خداحافظ!!! در این مقاله می خواهم پاسخ تردیدهای همزاِد پرگویی ذهن شما را بدهم! مراقب باشید شماره ۱۳ و ۱۶ دندان شکن است!

 

۱۶ دلیل مهم برای خیاطی

 

از اهداف بزرگ تجاری که بگذریم تصور کنیم که شما خیاطی را فقط برای علاقه شخصی خود شروع کرده اید، برآیند نتایج این انتخاب نفع شما تمام خواهد شد یا خیر ؟

 

۱.وقتی که شما به عنوان کسی که آموزش خیاطی دیده است می خواهید برای خود لباسی بدوزید، انتخاب پارچه کاملا در اختیار خودتان است.دست شما در سطح کیفیت و قیمت آن باز است.متناسب با نیازتان بهترین و بصرفه ترین پارچه را انتخاب کنید.

 

۲.حتی اگر نمی خواهید طراحی شخصی خود را روی پارچه اعمال کنید با یک جستجوی ساده مدل دلخواه خود را پیدا کرده و بدوزید. چون شما برخلاف کسی که آموزش خیاطی را نگذرانده است، توانایی انجام این کار را دارید.

 

۳.لباسی که میدوزید کاملا اندازه شماست چون در واقع مشتری شما خودتان هستید و یا خیاطی هستید که مشتری همیشه در اختیارش است.

 

۴.در دوخت و ترمیم و تعمیر لباس هایی که خودتان دوخته اید یا از بیرون خریده اید به راحتی عمل میکنید. درفرصتهایُمردههرروزکارتان را انجامدهید.

 

۵.اگر مایل باشید می توانید برای خانواده خود هم لباس بدوزید یا لباسهایشان را تعمیر کنید.عکس۶.دوخت لباس موردنظرتان به صرفه تر خواهد بود. اگر شما پارچه مورد نظرتان را به یک خیاط دیگر بدهید حداقل هزینه دستمزد اضافه خواهد شد.

 

۷.میتوانید بعدها به عنوان یک شغل کار خیاطی را ادامه بدهید و کسب درآمد کنید.

 

۸.می توانید فقط این مهارت را به دیگران آموزش بدهید و کسب درآمد کنید.

 

۹.اگر سرمایه دارید از یک کارگاه کوچک خیاطی شروع کنید و با استخدام خیاط های ماهر فقط مدیریت مجموعه خود را به عهده بگیرید.

 

۱۰.اگر شما جز دسته افرادی هستید که از کار تماموقِت خیاطی آسیب می بینند ولی به این کار علاقه دارید میتوانید علاقه خود را در زمینه طراحی لباس ادامه دهید و چون شما در خیاطی ماهر هستید راحت تر می توانید طرح های بهتری بزنید.

 

۱۱.بااستفاده ازلباسهای دورریز و غیرمستعمل خود و خانواده و خرده پارچه ها وسایلی کاربردی برای خانه خود درست کنید.

 

آموزش خیاطی-همیارمد

۱۲.باتعمیرلباسهاوکارهای کوچکخیاطی خود وخانواده تان در وقت و هزینه صرفه جویی کنید.

 

۱۳.کار خیاطی جز دسته کارهای عمیق محسوب میشود بدین معنی که برای انجام آن شما باید طبق یک فرایند غیر روتینِ ذهنی عمل کنید. یعنی شما برای دوخت یک لباس باید طبق یک الگو و آگاهانه و با تمرکز عمل کنید. مخصوصا اگر به تنهایی کار میکنید و کل پروسه به عهده خودتان است. در کار با پارچه و چرخ خیاطی باید مهارت داشته باشید که کار را با هماهنگی دست و ذهن قدم به قدم جلو ببرید و همزمان از اطلاعات حافظه مهارتی خود استفاده کنید تا برای هدفی مشخص خروجی مورد نظر را به دست بیاورید. به بیان دیگر وقتی شما لباسی را میدوزید موفق
شده اید با استفاده از حافظه، مهارت، هماهنگی چشم و دست، استفاده درست از ابزار و پارچه و با تمرکز اثری را خلق کنید، در نهایت شماخالق یک لباس زیباهستید.

۱۴.همچنین در مقالاتی ذکر شده است که خیاطی باعث افزایش آرامش و تمرکز در انسان می شود. ۱۵.مغز و ذهن ما مثل همه اندامهای دیگر هر چه بیشتر فعالیت کنند قوی تر می شوند. شما با انجام کاری مثل خیاطی قوای ذهنی خود را تقویت می کنید و در همین پروسه خلاقیت تجربه و هنر شما بیشتر می شود.

۱۶.دوختن لباس خود و خانواده تان شما را از خیل عظیم مصرفکنندگان جهان خارج میکند.شما یک تولید کننده هستید.اینکه شما میتوانید بخش مهمی از زندگی خود و خانواده یعنی پوشاک را تامین کنید بسیار مفید و خوشایند است.وقتی شما حاصل و ثمره کارتان را بر تن خود و دیگران می بینید به شدتعزت نفس شما را بالا می رودو در نظر دیگران هم شما شایسته تر خواهید بود.

 

یادتان باشد که شما یک هنرمند هستید. حتما شنیده اید که می گویند: کسی که با دستانش کار میکند کارگر است کسی که با دستانش و مغزش کار میکند صنعتگر است و کسی که با دستانش و مغزش و قلبش کار میکند هنرمند است.

پس با انگیزه به هنرمندی ات ادامه بده.

دیدگاه ها

 1. سیما عمرانی :

  ممنون می شم اگر با موضوع نکات مهمی که برای یادگرفتن و آموزش صفر تا صد خیاطی در منزل باید به اون ها توجه کنیم ویدیو هم بزارید.

  • سپیده معدنی :

   سلام، سعی می کنیم حتما به زودی ویدیوی آموزشی مربوط به این موضوع رو هم آماده کنیم.

 2. مریم :

  سلام خسته نباشی از توضیحات خوبتون .از چه طریقی میتوانیم به همه توضیحات خوبتون دسترسی داشته باشم

  • سپیده معدنی :

   سلام عزیزم
   پیج اینستاگرام و کانال آپارات و یوتیوب همه آموزشهامون هست

 3. فاطمه :

  شما کانال تلگرام ندارین؟

  • سپیده معدنی :

   فعلا نه عزیزم

 4. Salwa :

  سلام استاد امیدوارم حال تان خوب باشد.
  من خیلی علاقه مند خیاطی هستم. اما باسایز بندی و ترسیم الگو مشکل دارم . اگر جدول سایز بندی که شما در کار خیاطی تان استفاده میکنید با سایت تان به اشتراک بگذارید خیلی خرسند میشوم، ممنون از زحمات تان بهروز باشید.

  • سپیده معدنی :

   سلام عزیزم لطفا داخل واتساپ پیام بدید تا راهنماییتون کنم

یاری رسان شما در الگوسازی و دوخت