آموزش وصل کردن یقه مردانه به شومیز

سپیده معدنی
۵ مهر ۱۳۹۸
۰

الگوی یقه مردانه برای اتصال به شومیز زنامه

سلام عزیزان

امروز میخواهیم نحوه دوختن یقه مردانه برای شومیز زنانه را یاد بگیریم.

برای دوختن یقه مردانه احتیاج به الگوی یقه مردانه داریم که این قسمت میشه پایه یا لاسکنه یقه مردانه که اصطلاحاً به این قسمت می گویند لاسکنه.و این قسمت برگردان یقه ما هستش.ما قسمت لاسکنه را روی راستای پارچه در میآوریم ولی قسمت برگردان را روی اریب پارچه، برای اینکه راحت تر یقه برگردد و شکل خوشگل تری داشته باشد.

حتماً حتماً برای یقه ها، یقه های مردانه، اگر جنس شومیز ما حریر هست حتماً لایه حریر می زنیم و یا اگر زخیم تر هست حتماً از لایه های ضخیم تر استفاده کنیم که میدانید برای یقه های مردانه اکثراً از لایی سولکا استفاده میکنند که این برای پیراهن های مردانه بیشتر استفاده میشود.

اول از قسمت برگردان یقه برای دوختش شروع میکنیم.نکته های دوختی یقه را همین اول من بهتون میگم و بعد شروع میکنیم به دوختن.این قسمت، قسمت بالای یقه هستش.از ابتدایی که میخواهیم شروع کنیم، مثل همیشه 2میل باید پارچه زیری را ببینیم. 2 میل میبینیم و 1سانتی متر جلوتر شروع به دوخت میکنیم یعنی این 1سانتی متر اول کار ما دوخت نمیشود تا میرسیم به زاویه.

زمانی که به زاویه رسیدیم، نیم سانت مانده به حق درز پایینی یعنی تا 1سانتی متری که باید برگردانیم و این سمت را بدوزیم، درجه دوخت را ریزترین حالت میگذاریم، ریز ترین حالت که میگم یعنی اینکه درجه5/1تا2.چون که اگر درجه صفر باشد اصلاً پایه حرکت نمیکند.همین طور وقتی که کار را برگرداندیم، تا نیم سانت با همان درجه دوخت ریز ادامه میدهیم و بقیه کار را به صورت معمولی تا برسیم به این زاویه به همان کار و تا 1سانتی متر مانده به این قسمت.

حالا من شروع میکنم به دوختن.مرکز کارم را من با کلید مشخص کردم، با سوزن این را نگه میدارم.

خوب حالا مثل همیشه باید این قسمت را یک مقدار خالی کنیم.خوب حالا ما باید داخل کار را نیش بزنیم.ما برای چی 2میل کار را میبینیم؟ برای اینکه این قسمت یک مقدار بزرگتر شود و زمانی که میخواهیم یقه را برگردانیم، هی یقه خودش را نکشد بالا.

پس این قسمت، قسمت روی کار من میشود.ما همیشه گفتیم نیش را به سمت برعکس، به سمت پشت سجاف میزنیم.پس من باید نیش را، حق درز را به این سمت بخوابانم و نیش را از این قسمت بزنم.از4-5سانت مانده به قسمت تیزی کارم شروع میکنم به نیش زدن.بعد از این کار میتوانیم حق درز را مجدداً خالی کنیم تا نیم سانت مانده به دوختمان.زمانی که اینجا را خالی کردیم، یک سمت را به این سمت و سمت مقابل را به این صورت با یک کویل برگردان خیلی راحت میتوانیم این را برگردانیم.

حالا ما میتوانیم کارمان را اتو بزنیم.من کار را اتو می زنم و مجدداً بر میگردانم.

خوب من این کار را به این شکل اتو زدم، میرسیم به قسمت وصل کردن پایه.در قسمت لاسکنه یا پایه، علاوه بر کلیدهایی که روی مرکز کار میزنیم، ما باید قسمتی که قرار است برگردان کار ما از آنجا جدا شود را با یک چرت مشخص کنیم که من اینجا مشخص کردم.کار ما قرار است که در واقع به این شکل اینجا دوخته شود.همین جا این را بر میگردانیم.من ابتدا یک لایه را با سوزن مشخص می کنم جاهاش را و بعد لایه دیگر را هم مجدداً با سوزن بهشون وصل میکنم.

بعد از اینکه با سوزن وصل کردیم حالا شروع میکنیم از این قسمت با همان حق درز 1سانتی متر شروع میکنیم به دوختن.خوب وقتی کار را دوختیم و بر گرداندیم، من قبل از اینکه هر کاری بکنم، این دو تا قسمت را با همدیگر چک میکنم که کاملاً هلالیشون، گردیشون مثل هم باشد و اندازه این دو تا کاملاً مثل هم باشد.حالا میتوانیم بعضی ها یعنی میتوانیم با اتو این قسمت را نگه داریم، میتوانیم یک دوخت نیش بریم، میتوانیم یک دوخت یک پایه اینجا بریم، حتی میتوانیم دور تا دور کار را بدوزیم.

این قسمت که نیش هست پشت کار ما میشود.معمولاً دوخت ها را برای دوخت های تزئینی، روی کار به این شکل میرن، میان اینجا دوخت میرن و هر کاری که دوست داشته باشند.من الان اینجا یک دوخت نیش یا یک پایه میزنم، قبل از اینکه اتو بزنیم.دوخت را که زدیم مجدداً کار را اتو میزنیم.برای اینکه بتوانیم این را راحت تر به یقه وصل کنیم، همین طور که میبینید من این 1سانت ابتدای اینجا را ندوختم.ما اینجا هم 1سانتی متر حق درز داریم.این1سانت را کاملاً خط اتو میندازیم، هم اینور، هم این سمت، که راحت تر بتوانیم به یقه وصلش کنیم.خوب من کار را اتو زدم همانجور که میبینید به اندازه 1سانتی متر به داخل تا کردم.

امیدوارم از این آموزش هم استفاده کرده باشید، به خدای بزرگ میسپارمتون.

دیدگاه ها

  1. راضیه :

    عالیه خواهش میکنم طریقه وصل کانال تونم بنویسید من بلد نیسم چیکار کنم مرسی

    • سپیده معدنی :

      سلام عزیزم منظورتون از وصل کانال رو متوجه نشدم

یاری رسان شما در الگو سازی و دوخت