آموزش رسم الگوی دامن تنگ یا راسته

سپیده معدنی
۳ مهر ۱۳۹۸
۰
4.8/5 - (5 امتیاز)
آموزش خیاطی از مبتدی
4.8/5 - (5 امتیاز)

آموزش رسم الگوی دامن تنگ یا راسته

امروز تصمیم دارم بهتون الگوی دامن تنگ یا راسته رو آموزش بدم سعی دارم با شیوه ی کاملا کاربردی این الگورو بهتون یاد بدم.حتما براتون پیش اومده که شما یک پارچه ای رو بردید پیش خیاطی خواستید یه دامن یا بلوز یا هر لباسی رو بدوزید روز اولی که رفتید پیش خیاط خیاط اومده اندازه های شمارو گرفته و درنهایت بهتون تاریخ پرو داده شما رفتید پرو کردید می‌بینید باز لباس ایراد داره.

میشه پرو دوم سوم و در نهایت شما لباس تحویل گرفتید یا خوب بوده یا بد بوده ، به این نکته توجه داشته باشید که یک لباس خوب علاوه بر داشتن یک دوخت تمیز خوب حتما باید یک الگوی خوب هم داشته باشه که متناسب با اندام شما باشه دقت داشته باشید این الگویی که من میخوام بهتون یاد بدم یک الگوی کاملا بدون پرو هستش پس باهم دیگه میریم ببینیم که رسم این الگو به چه شکل هستش.

 

نکات قبل از شروع کار

قبل از شروع رسم الگو باید به یک سری نکات تا اخر دوره توجه کنید.اول این که همه ی الگوهای ما بصورت یک چهارم رسم میشن یعنی شما برای رسم یک الگو یک دوم الگوی پیش و یک، یک دوم الگوی پشت رو رسم می کنید . همه  بدون جای دوخت یا حق درز هستن که شما موقع برش باید حق درز رو در نظر بگیرید و همچنین در نظر داشته باشید که همه ی الگوها در سایز سی و هشت آموزش داده میشن، چون سایز سی و هشت یک سایز مادر و استانداره هستش.

 

دوستان برای رسم یک الگو به یک سری اندازه ها نیاز داریم اولین اندازه ای که برای رسم الگوی دامن نیاز داریم فاصله سینه هستش. فاصله سینه به فاصله ی بین دو مرکز سینه گفته میشه که ما در امتداد مرکز سینه جای پنس‌هامون رو مشخص می کنیم دومین مورد اندازه‌ی دور کمر هست که برای دور کمر گودترین قسمت کمرو در نظر میگیریم که در پیش هم راستا هستش با گودی آرنج و در پشت هم با قسمت برجسته آرنج ، سومین مورد اندازه دورباسن هست که شامل برجسته ترین قسمت باسن میشه.

 

مورد بعدی قد باسن بزرگ هست که همینطور که درتصویر می‌بینید فاصله ی بین گودترین قسمت کمر تا برجسته ترین قسمت باسن هستش.مورد بعدیمون قد باسن کوچیک هستش که معادل نصف قد باسن بزرگه و در آخر قد دامن رو باید بدونیم که بصورت دلخواه هستش که ما دراین آموزش قد زانومونو در نظر می‌گیریم که قد زانو در سایز 38 پنجاه و چهار سانتی مترهست. حالا می‌رسیم به اندازه های استاندارد در سایز سی وهشت که مطابق باجدول سایزبندی هستش.

فاصله سینه نوزده سانتی متر، دور کمر هفتاد سانتی متر، دور باسن نودوهشت سانتی متر، قد باسن بزرگ بیست سانتی متر ،قد باسن کوچیک ده سانتی متر و قد دامنی قد زانو پنجاه و چهارسانتی متر.

 

رسم الگو

خب می‌رسیم به فرمول های که برای رسم الگوی پیش دامن نیاز داریم ما نمی‌تونیم همه یا اعداد داخل جدول سایزبندی یا اندازه‌های که بصورت شخصی می‌گیریم رو برای رسم الگو استفاده کنیم باید با استفاده ازفرمول‌های زیر اون‌ها رو تغییر بدیم.

 

اولین فرمول، فرمول فاصله سینه

فاصله سینه تقسیم بر دو، فاصله سینه در جدول سایزبندی نوزده بود تقسیم بر دو میشه نه و نیم. چرا تقسیم بر دو می کنیم برای اینکه ما همونطور که گفتیم داریم روی یک دوم پیش کار می کنیم.

 

فرمول بعدی دور کمر:

اندازه ی دورکمر تقسیم بر چهار به علاوه یک به علاوه سه در نتیجه هفتاد تقسیم برِ چهار به علاوه یک و به علاوه سه مساوی است با بیست و یک ونیم. دور باسن،اندازه ی دورباسن تقسیم بر چهار به علاوه یک در نتیجه نودوهشت تقسیم برچهار به علاوه یک مساوی با بیست و پنج و نیم.قد باسن بزرگ ،همونطور که گفتیم قد باسن در سایز سی و هشت معادل بیست سانتی متر هستش و قد باسن کوچیک مثل قد باسن بزرگ هست ، بنابراین قد باسن بزرگ تقسیم بر دودر نتیجه بیست تقسیم بردو مساوی است با ده.

 

الگوی پیش

خب دوستان رسیدیم به رسم الگوی پیش دامن ابتدا یک خط افقی یا عرضی به اندازه بیست و یک و نیم سانتی متر که از فرمول دورکمر بدست اوردیم رو رسم می‌کنیم بعدش با استفاده از یک خط کش گونیا یک خط طولی همونطور که در تصویر می‌بینید به اندازه پنجاه و چهار سانتی مترعمود می‌کنیم. حالااندازه های طولی رو روی خط طولی مشخص می‌کنیم اولین نقطه نقطه ی باسن کوچیک هستش که طول اون ده سانتی متره دومین نقطه ، نقطه ی باسن بزرگ معادل بیست سانتی متره توجه داشته باشید که همه‌ی اندازه‌ها از نقطه‌ی صفر اندازه‌گذاری می‌کنیم.

در اسلاید قبلی رسم کادر اولی رو توضیح دادیم حالا در ادامه باید یک خط به طول بیست وپنج و نیم سانتی متر که از فرمول دور باسن بدست اومده رو روی نقطه ی باسن بزرگ عمود کنیم.همونطور که میدونید دامن راسته دامنیه که گشادی دم پای اون برابر با دور باسن هستش.

بنابراین دم پای دامن رو ار خط قد دامن به اندازه ی بیست و پنج و نیم سانتی مترعمود می‌کنیم.انتهای قد دامن رو به باسن وصل کرده و در ادامه خطی به نقطه ی باسن کوچیک هم عمود می‌کنیم اندازه خط باسن کوچیک باید به مقداری باشه که به خط پهلو مماس بشه بنابراین بعد از رسم خط پهلو اون رو ادامه میدیم.

میرسیم به رسم پنس برای رسم پنس در پیش دامن به اندازه ی نه و نیم سانتی متر که همون نصف فاصله سینه هست رو روی خط عرضی کمر علامت میزنیم ازونجایی که طول پنس در پیش سه سانتی متر است به اندازه یک و نیم سانتی متر در اطراف نقطه‌ی اصلی پنس علامت میذاریم سپس نقطه اصلی پنس رو به باسن کوچیک عمود می‌کنیم نقاط اطراف را به خط مرکزی در باسن کوچیک وصل می‌کنیم.

 

تکمیل خط کمر:

برای اینکه قوس کمر رو روی خط کمر بتونیم ایجاد کنیم کافیه یک سانتی متر بصورت عمود از خط کمر بالا بریم و اون را به نقطه ی وسط پنس وصل کنیم. رسم خط پهلو و کامل کردن الگوی پیش ، برای رسم خط پهلو با استفاده از خط کش باسن یا خط کش آ سه، یک خط منحنی از باسن بزرگ به بالارفت یک سانتی متری به کمر رسم می‌کنیم در ادامه خط باسن کوچیک رو ادامه میدیم تا به خط پهلو مماس بشه.

خط مرکزی الگوی پیش رو به cfو خط پهلو رو ssf نامگذاری می‌کنیم.خب دوستان در ادامه میرسیم به رسم الگوی پشت دامن راسته اول باید یه توضیحی بدم که الگوی پشت دامن یک سری تفاوت ها داره ، اولین تفاوت تو اینه که الگوی پشت یک سانتی متر کوچک تر هستش به این دلیل که درز دامن به سمت عقب کشیده بشه و وقتی شما از روبه رو نگاه می‌کنی دید خوبی داشته باشه.

 

حالا فرمول های دور پشت رو یه مروری می‌کنیم. اولین فرمول فاصله سینه هستش فاصله سینه تقسیم بر دو فاصله سینه تو سایز سی و هشت ، نوزده بود که تقسیم بر دو مساوی با نه و نیم.دومین فرمول دور کمر است اندازه کمر تقسیم بر چهار، منهای یک به علاوه سه اندازه کمر تو سایز سی و هشت ، هفتاد بود تقسیم برچهار منهای یک همونطور که قبلا اشاره کردم واسه الگوی پشت گفتیم یک سانتی متر کم می کنیم به همون طریق اینجا منهای یک می‌کنیم به علاوه سه که سه پنس اون هست مساوی با نوزده و نیم.

دور باسن،اندازه دور باسن تقسیم بر چهار منهای یک در نتیجه نود و هشت تقسیم بر چهار منهای یک مساوی با بیست و سه ونیم.قد باسن بزرگ، قد باسن بزرگ هم مانند پیش همون بیست سانتی مترهستش تو سایز سی و هشت.قد باسن کوچیک هم که از قد باسن بزرگ تقسیم بر دو بدست میومد که مساوی با ده.

 

رسیدیم به رسم کادره الگوی پشت دامن:

مانند الگوی پیش ابتدا یک خط افقی یا عرضی به اندازه نوزده ونیم سانتی متر که از فرمول دور کمر بدست اوردیم رو رسم می کنیم بعدش با استفاده از خط کش گونیا یک خطی رو به اون خط اولیه عمود می‌کنیم به اندازه پنجاه و چهارسانتی متر یا همون طول زانومون حالا اندازه های طولی رو روی خط طولی مشخص می‌کنیم.اولین نقطه ، نقطه باسن کوچیک هستش که معادل ده سانتی متر بود. دومین نقطه ، نقطه ی باسن بزرگ که معادل بیست سانتی متر هست.

توجه داشته باشید همونطور که قبلا گفتیم همه ی اندازه از نقطه ی صفر که در این تصویر با رنگ زرد مشخص شده اندازه‌گذاری میشه.در اسلاید قبلی رسم کادر اولیه رو توضیح دادیم حالا در ادامه باید یک خط به طول بیست و سه نیم سانتی متر که از فرمول دور باسن بدست اوردیم رو روی نقطه ی باسن بزرگ و در دم پای دامن به همان اندازه از قد دامن عمود کنیم سپس انتهای قد دامن رو به باسن وصل کرده و در ادامه خطی به نقطه ی باسن کوچیک هم عمود می کنیم.

خب حالا میرسیم به رسم گودی کمر و پنس. تغییر بعدی که تو الگوی پشت داریم رفع گودی کمر روی دامنه که برای این کار ما یک و نیم سانتی متر از نقطه صفر روی خط کمر داخل میشیم و به نقطه ی باسن بزرگ روی خط طولی وصل می‌کنیم.فاصله پنس که قبلا گفتیم روی خط کمر نه و نیم سانتی متره ، توجه داشته باشید که مانند الگوی پیش از نقطه‌ی صفر علامت‌گذاری می‌کنیم.

 

حالا ما باید این یک و نیم سانتی متر که از دور کمر کم شده رو یجوری جبران کنیم برای همین ما اندازه ی پنس رو یک ونیم سانتی متر در نظر میگیریم. تغییر بعدی اندازه‌ی طول پنس هستش که در پشت دو سانتی متر بزرگ تر از پیش است و ادامه ی پنس رو رسم می‌کنیم.

رسم نقاب زیپ، برای رسم نقاب زیپ ما باید روی نقطه‌ی گودی کمر و نقطه‌ی باسن بزرگ و انتهای قد دامنمون سه سانتی متر به سمت بیرون بصورت گونیای یک خط رسم کنیم. توجه داشته باشید که در نقطه‌ی گودی کمر از خط گودی کمر که اینجا با رنگ آبی مشخص شده گونیا می‌کنیم در اخر این نقاط رو بهم وصل می‌کنیم.

 

رسم خط پهلو و قوس کمر:

مثل الگوی پیش یک سانتی متر از انتهای خط کمرمون بالا میریم و به خط وسط پنس وصل می‌کنیم برای رسم خط پهلومونم از خط کش باسن استفاده می‌کنیم خط باسن کوچیکمون هم امتداد میدیم تا با خط پهلومون مماس بشه خط مرکزی پشت رو cbمی‌نامیم و خط پهلورو sb.

دیدگاه ها

 1. راضیه :

  عالیه خواهش میکنم طریقه وصل کانال تونم بنویسید من بلد نیسم چیکار کنم مرسی

  • سپیده معدنی :

   سلام عزیزم منظورتون از وصل کانال رو متوجه نشدم

 2. فاطمه :

  سلام خانم معدنی عزیز
  من میخوام خیاطی یاد بگیرم از کجا باید شروع کنم؟

  • سپیده معدنی :

   سلام عزیزم
   لطفا از طریق اینستاگرام با ما درارتباط باشید

 3. پریسا :

  سلام من میخوتم باهاتون تماس بگیرم میشه لطفا بکید. جطوری تون شماره که بالا بود زنگ زدم یه اقا گوشی بردتشت

  • سپیده معدنی :

   سلام عزیزم
   لطفا از طریق اینستاگرام با ما درارتباط باشید

 4. میترا :

  سلام وقت بخیر
  ممنون بابت آموزش‌های عالیتون
  اگر ویدیو آموزشی در مورد رسم الگوی اولیه کاپشن و پالتو دارین ممنون میشم

  • سپیده معدنی :

   سلام عزیزم
   اگه فرصت کنم حتما

 5. زهرا :

  سپیده جان سلام من دوره آموزش بالاتنه شما رو خریداری کردم چند تا سوال واسم پیش اومده. شما گفتید اندازه کف حلقه نباید از ۲۷ بیشتر باشه از طرفی گفتید اندازه کف حلقه جلو باید ۲ سانت بیشتر باشه وقتی اندازه کف حلقه پشت من ۲۷ هست ، قسمت جلو رو چکار کنم؟
  اگر من بخوام از با این الگوی مانتوی اداری آزاد و بدون پنس بدوزم اندازه آزادی چقدر است و کجا باید اضافه کنم و از کدوم الگو استفاده کنم؟
  کلا برای رفع اشکال از چه طریق میشه با شما تماس گرفت

  • سپیده معدنی :

   سلام عزیزم
   لطفا از طریق اینستاگرام با ما درارتباط باشید

 6. آیناز :

  سلام آموزشها تون عالیه ، من نازک دوز و ضخیم دوز رو بلدم میشه بگید لباس مجلسی هزینش چنده ؟

  • سپیده معدنی :

   سلام عزیزم بزودی آموزش دوره مجلسی تو سایت قرار میگیره

 7. سیده زینب :

  خیلی عالیییی ممنون از شما باآرزوی موفقیت برای شما

  • سپیده معدنی :

   ممنون که همراهمون هستید

 8. فاطمه فواضلی :

  واقعا عالی توضیح میدین

  • سپیده معدنی :

   ممنون که همراهمون هستید

 9. kjole :

  سلام میشه نحوه دوخت دامن هم بزارین

  • سپیده معدنی :

   سلام تو کانال یوتیوب هستش

 10. چشمی :

  بسیار عالی و مفید .سپاس از توضیح خوب شما.

 11. زهرا توحیدی مقدم :

  با این متد دوخت عالی شد

 12. عصمت :

  عالی، موفق باشید

 13. نیره محمدیار :

  با سلام سپیده جون واقعا آموزشها عالی و آموزنده هستند امیدوارم بتونم نتیجه زحماتتون رو به اجرا بزارم🙏🙏🙏🙏

 14. مینو دولتشاهی :

  سلام من اون اموزش اندازه گیری ودو تا پستی که در مورد کیمونو ها تو پیج دومتون بود رو میخوام وبیشترمد نظرم اونا بود که توی ترم یک شرکت کردم اون دو تا پست خیلی عالی بودن چطور میتونم داشته باشمون

  • سپیده معدنی :

   سلام این لایو ذخیره نشد ولی احتمالا بازهم لایو داشته باشیم

 15. ناشناس :

  سلام. یه سوال داشتم. بلیطی یقه رو از راه پارچه باید ببریم یا بیراه؟ منظورم اینه که طول بلیطی به راه پارچه است یا بیراه؟

  • سپیده معدنی :

   سلام لطفا تو پیج اینستاگرام همیارمد دایرکت بدید تا راهنماییتون کنم

 16. فریبا حبیبی :

  عالیه ممنون عزیزم. کار شما حرف نداره

  • سپیده معدنی :

   ممنون از محیتتون

 17. مریم عابدی :

  سلام عزیزم، من ترم یک رو ثبت نام کردم ولی بلد نیستم وارد بشم و دانلود کنم،لطف کنید راهنمایی کنید

  • سپیده معدنی :

   سلام لطفا در اینستاگرام پیام بدید تا راهنماییتون کنن

 18. فروزان انگزی :

  سلام عالیه آموزشتون
  طریقه وصل کانال تلگرام میشه توضیح بدین

یاری رسان شما در الگوسازی و دوخت