آموزش دوخت کت یقه انگلیسی (قسمت سوم – دوخت)

سپیده معدنی
۷ مهر ۱۳۹۸
۰

سلام سپیده مدنی هستم مدرس دوخت و الگو سازی

تو این ویدئو رسیدیم به قسمت سوم برش و دوخت یقه انگلیسی جدا.

همانطور که در ویدئوهای قبلی دیدیم ما طرحمان را کشیدیم، الگو را تکمیل کردیم و روی پارچه انداختیم و برش زدیم و اما الان رسیدیم به قسمت مهم کارمان که دوختمان هستش.

قبل از هر چیز می خواستم از همه حمایت ها و محبت شما عزیزان تشکر کنم.همان طور که همیشه گفتم حمایت های شما، به من انگیزه می دهد که آموزش های با کیفیت تری به شما ازائه بدهم.

در این ویدئو سعی کردم به ریزترین نکات دوخت اشاره کنم.اما اگر سوالی دارید از طریق پیام یا کامنت با من در ارتباط باشید.

امیدوارم آموزش ها براتون مفید باشد.تا آخر این ویدئو من را همراهی کنید.

خوب رسیدیم به قسمت دوخت.من بعد از برش کار را سر دوز زدم.شما میتوانید گان کشی هم بکنید.چرتهایی که بهتون گفته بودم به این خاطر بود که نگاه کنید الان چرت کمر روی کمر باید مماس شود.اگر ما به جای کلید (همان طور که گفتم کلید یک سری مثلث هایی هستش که ما روی خط های کمر، باسن و خط های اصلی الگومون میزنیم.

اگر ما این کار را با چرت انجام دهیم، چرت زیر سر دوز گم می شود و نمی توانیم پیداش کنیم.

برای همین برش های مثلث شکل می زنیم که راحت تر بتوانیم پیدا کنیم.

CBرا با حق درز 5/1سانت قرار بود بدوزیم میتوانیم5/1سانت ها را روی قسمت CBبا صابون علامت بزنیم.

حالا شروع می کنیم به دوختن.همیشه برای دوختن، سوزن را 5/0تا1سانت جلوتر میزاریم توی کار.

برای چی؟ برای اینکه زمانی که شما سر قائمی میخواهید بزنید ابتدای کارتان جمع نشود.همیشه بعد از اینکه هر درزی را که دوخت زدین، اتو میکنیم.بهترش این است که اتو بکنیم ولی من الان برش ها را می دوزم و هر 3تا درز را با هم اتو میکنم.

به این ترتیب برش های پشتمان دوخته میشود و من میروم سراغ اتو کردن.به این ترتیب قسمت پشت کت ما تمام شد، اتو زدیم.

قسمت پیش ما سجاف داریم.ابتدا سجاف را میدوزیم.من لایه سجاف را با یک رنگ دیگر زدم که اینجا کاملاً برای شما مشخص باشد.همانطور که همیشه گفتم 2میل باید سجاف را ببینیم از زیر.تا به 1سانتی متر مانده به حق درز داریم، میرویم،2-3تا رفت و برگشت و سوزن را توی کار میچرخانیم تا این زاویهی اینجا.

زمانی که به این زاویه رسیدیم قبلش من این قسمت یک چرت 1سانتی متری تقریباً می زنم.

اینجا یک نکته خیلی مهمی هستش برای نیش زدن.ما همیشه گفتیم که نیش را به سمت سجاف میزنیم.یعنی حق درز را به سمت سجاف میخوابانیم و شروع میکنیم به نیش زدن.

در قسمت CFبه همان ترتیب همیشگی پیش میرویم.یه زمانی که به چرت اینجا میرسیم، جایی که یقه میخواهد برگردد من با یک سوزن اینجا را علامت می زنم که از رو دید داشته باشد برام.به این قسمت که رسیدم جهت نیش برعکس می شود.در واقع قسمت برگردان یقه ما میشه سجاف ما.

یعنی باید به این سمت نیش را بزنیم.به سمت مقابل.حالا الان به صورت عملی به شما نشان میدهیم.

تا1یا2سانت مانده به این قسمت، همانطور که بهتون گفتم حالا باید جهت نیش را عوض کنیم.

برای اینکه این کار راحت تر انجام شود، من مقداری که چرت داشتم اینجا را عمیق تر میکنم تا لب دوختم چرت را ادامه میدهم که بتوانم این رو را به این شکل بر گردانم به این سمت.از این قسمت شروع میکنم به دوختن.زمانی که به دال یقه میرسیم دال را تا آخر ادامه نمیدهیم.تا3-4سانتی متر مانده به اینکه دال تمام شود، کار را قطع میکنیم.به این شکل که میبینید.

در این قسمت نیش به این سمت است ولی در اینجا نیش به این سمت است.حالا باید این قسمت را ما برگردانیم.می آیم یک مقدار این قسمت را خالی میکنم.برای برگرداندن میتوانیم یکی از زاویه ها را به این قسمت و این یکی را به این قسمت بچرخانیم و 2یا3دور به این صورت برگردانیم.این قسمت یقه خیلی مهم است زاویه دال ما خیلی مهم است.حتماً با یک کویل برگردان یا با یک ابزاری کاملاً سعی می کنیم بر گردانیم که مجدداً باید کاملاً این قسمت اتو بخورد.حالا من قسمت روبرو را هم میدوزم و با همدیگر دوختش را اتو می زنیم.

خوب به این ترتیب که میبینید من سجاف را اتو زدم برای اینکه بیشتر درک کنید این قسمت دال یقه مان هست که به این شکل بر می گردد، دال پایینی یقه که از این قسمتی که چرت زدیم یعنی نیشمان را برعکس کردیم کاملاً یقه باید برگردد.خوب من الان برش ها را بهش وصل می کنم.در اینجور مواقع که ما اینجا قوس بیشتر داریم تو برش عصایی هامون این اتفاق برایمان می افتد که مجبور می شویم یک مقدار این را خورد بدیم.ما دستمان را (انگشتانمان را)می بریم داخل کار، کار را فقط فکر می کنیم که یک درز صاف داریم میدوزیم.کار را میکشیم تا یک اندازه شود.خوب این هم یک برش دیگمون.

یک نکته ای که هستش دقت کنید که اگر برشهاتون را از بالا شروع می کنید به دوختن یا از پایین شروع میکنید حتماً برش دیگرتان را هم همانطور شروع کنید برای اینکه روی کارتان جا به جا نشود.مجدداً این ها را اتو میزنید و میرویم سراغ دال یقه مان.خوب حالا برش پیش رو هم دوختیم، اتو زدیم.کار بعدی که باید انجام بدیم سجاف پشت را باید به سجاف پیش وصل کنیم.سجاف پشت یقه را که به این شکل درآوردیم باید به سجاف پیش وصل کنیم.اینجا باید خیلی دقت کنید که سر شانهها یعنی قسمت سرشانه های سجاف را درست وصل کنید وگرنه سجاف هاتون پیچ میخوره تو هم.

به این ترتیب من سجاف را وصل کردم.زمانی که سجاف برگردد به این شکل میشود.بعد از سجاف حالا من این سجاف را دوخت میزنم.بعد از اینکه سجاف را دوختین به سجاف، می آییم سر شانه ها را به هم وصل میکنیم.همین مراحلی که بهتان میگویم را اگر رعایت کنید به هیچ عنوان قاطی نمیشود کارتان.این قسمت پشت کار هست که سرشانه ها را به همدیگر وصل میکنیم.

دیدگاه ها

 1. azam :

  سلام وقت به خیر ،،آموزشهای شما بسیار عالیه.
  موفق باشید

  • سپیده معدنی :

   سلام عزیزم ممنون از لطفتون

 2. مریم :

  سپیده جان ممنون عزیزم من مانتو رو دوختم عالی شد خدا حفظت کنه دخترم مانتویی که روش حالت جلیقه داشت

  • سپیده معدنی :

   سلام مریم جان خداروشکر که براتون مفید بود

 3. مریم :

  سپیده جان عزیزم بلندی کف حلقه همون بلندی حلقه آستینه؟ یعنی اندازه دور سینه میشه همین خط کف حلقه؟

  • سپیده معدنی :

   بله عزیزم بلندی کف حلقه بلندی حلقه آستین هست و اینکه ممکن بلندی سینه پایین تر از بلندی کف حلقه باشه ولی دور سینه روی کف حلقه اندازه زده میشه

 4. مریم :

  سپیده جان سلام عزیزم خط کف حلقه رو که توضیح دادین آیا اون خط افقی که کشیده میشه و میره تا زیر بغل همون خط سینه ی ما میشه من گاهی وقتا حلقه آستینم رو میخوام گشادتر بشه از نظر شما اشکالی نداره که ۲ سانت حلقه رو پایین تر بکشم ممنون از شما.

 5. مریم :

  سپیده جانم خدا حفظت کنه .آیا خط کف حلقه همون خط سینه میشه عزیزم ضمنا اگر محبت کنین میزان پارچه مورد نیاز رو برای مانتوها ممنون میشم سپاسگزارم عزیزم.

 6. مریم :

  سپیده جان ممنون از راهنمائیت دختر گلم من ۲ تا مانتو از آموزشها رو دوختم خدا حفظت کنه خیلی خوب شد فقط اون مانتو که حلزونی داشت بنظرم چون پارچه م کم بود حلزونیش زیاد خوب نشد ولی بازم از شما ممنونم که اینقدر صمیمانه راهنماییمون میکنی.

  • سپیده معدنی :

   سلام عزیزم
   ممنون از پیام پر مهرتون

 7. شمسی :

  سلام وقت بخیرآموزشاتون بسیارمفیدوعالیه ممنون ازتون

  • سپیده معدنی :

   سلام عزیزم ممنون از حمایتتون و انرژی مثبتی که به ما میدید

 8. مهرنوش :

  بانوی مهربانم ❤️ پر انرژی و پر توان با قدرت و شهامت و سلامت باشین خستگی تمام طراحی ها و برش زدن ها ،بشکاف بدست گرفتن ها ،سردوز نخ کردن ها را بخاطر مدلهای زیبا و رضایت مشتری ها به جان می‌خرید . خسته نباشی بانو جان استاد مهربونم رها از هر حس بد 😘روزتون مبارک بهترین 🌹🌹❤️❤️❤️

  • سپیده معدنی :

   سلام دوست عزیز
   واقعا ممنون از پیام پر مهرتون و امیدوارم تونسته باشم کمک کوچیکی برای یادگیری افرادی که علاقه مند به هنر خیاطی هستن کرده باشم و ممنون از شما که بابت این تبریک پر از انرژی شما

 9. sepideh :

  سلام اصلا ویدیو باز نمیشه

  • سپیده معدنی :

   سلام عزیزم من الان چک کردم ویدیو ها مشکلی ندرن احتمالا اینترنت شما ضعیف بوده لطفا دوباره چک کنید اگه مشکلی بود مجدد بفرمایید

یاری رسان شما در الگو سازی و دوخت