آموزش رسم الگوی دامن خمره‌ای

سپیده معدنی
۳ مهر ۱۳۹۸
۰
3.7/5 - (3 امتیاز)
آموزش خیاطی مبتدی
3.7/5 - (3 امتیاز)

 

آموزش رسم الگوی دامن خمره‌ای

 

مرور رسم الگوی پیش دامن راسته:

برای رسم الگوی پیش دامن راسته به یک خط عرضی و یک خط طولی احتیاج داریم خط عرضیمون به اندازه‌ی بیست و یک‌ ونیم سانتی متر و خط طولیمون به اندازه ی پنجاه و چهار سانتی متر خط عرضیمون رو از فرمول دور کمر بدست اوردیم به اندازه بیست و یک‌ و نیم و خط طولیمون که بصورت دلخواه هستنش ما در این الگو از قد زانوی سایز سی و هشت استفاده کردیم.

 

تو مرحله‌ی بعدی باید علامت باسن کوچیک که ده سانتی متر و علامت باسن بزرگ که بیست سانتی متر هست، روی خط طولی مشخص کنیم همه ی اندازه هامون از نقطه ی صفر گذشته میشه. خط باسن کوچیک باسن بزرگ و دم پا رو بصورت گونیا ادامه میدیم اندازه‌ی خط باسن بزرگ بیست و پنج ونیم سانتی متره که از فرمول دوره باسن بدست اوردیم دم پا رو به باسن بزرگ وصل میکنیم.

 

رسم پنس:

برایرسم پنس ازفرمول یک دوم فاصله سینه استفاده میکنیم که تو سایز سی و هشت ، نه و نیم هستنش عرض پنسمون سه سانتی متره که  از هر طرف یک و نیم سانتی متر علامت گذاری می کنیم ، خط پنس رو  تا پایین گونیا کرده و خط های اطراف رو بهش وصل  می کنیم برای تکمیل خط کمرمون از انتهای خط کمر یک سانتی متر به سمت بالا گونیا می کنیم و به خط وسط پنس وصل می کنیم.

برای رسم خط پهلو با استفاده از خط کش باسن یک منحی رسم می کنیم در انتها خط باسن کوچیک رو ادامه میدیم تا به خط پهلومون مماس بشه در نهایت خط مرکزی رو (cf) و خط پهلورو(ssf) نام گذاری می کنیم.

 

رسم الگوی پیش دامن خمره‌ای :

ابتدا از خط باسن بزرگ روی خط ssf یا خط پهلو به اندازه ی هشت سانتی متر به سمت دم پا یک سانتی متر یک سانتی متر علامت می زنیم و جدا می کنیم. روی نقطه‌ی پنج سانتی متر، یک خط به موازات باسن بزرگ گونیا می‌کنیم و این خط رو خمره ای میگیم در ادامه روی خط دم پا هم به اندازه ی چهار سانتی متر، یک سانتی متر یک سانتی متر علامت میذاریم.

در انتها هر کدام ازین نقاط آبی رنگ که در تصویر میبینید رو باید به یکی از نقاط یک تا هشت وصل کنیم در اسلاید بعدی توضیح میدیم که بر چه اساسی هر کدام ازین نقاط رو بهم متصل می کنیم. برای اتصال نقاط بهتره به یک سری نکات توجه کنیم:

 

  • نکته اول: برای افرادی که لاغر اندام هستند می‌تونیم یکی از نقاط روی دم پار و به اعداد یک تا چهار وصل کنیم.
  • نکته دوم: برای افرادی که سایز نرمال دارند بهترین نقطه ،نقطه خط خمره‌ای هستش تا لباس خیلی بهتر رو تن این افراد بشینه.
  • نکته سوم: برای افراد چاق بهتره که یکی از نقاط روی دم پارو به اعداد شیش تا هشت متصل کنیم تا لباس زیباتر به نظر بیاد.

 

 مرور الگوی پشتِ دامن راسته :

برای رسم الگوی پشت دامن راسته مثل پیش دامن عمل می کنیم یه خط عرضی و یک خط طولی رو گونیا می کنیم اندازه خط عرضیمون نوزده و نیم سانتی متره و خط طولیمون پنجاه و چهار سانتی متر علامت باسن کوچیک ده سانتی متر و باسن بزرگ بیست سانتی متر و روی خط طولی میذاریم دقت کنید که اینجا هم همه ی اندازه‌هامون از نقطه ی صفر اندازه‌گذاری میشه خط باسن کوچیک ، باسن بزرگ و دم پارو ادامه میدیم و انتهای خط دم پارو به باسن بزرگ وصل می کنیم.

اندازه خط باسن بزرگمون هم بیست و سه و نیم سانتی متره که از فرمول دورباسن بدست اوردیم در الگوی پشت ما گودی کمر داریم برای رسم گودی کمر یک و نیم سانتی متر از نقطه ی صفر روی خط کمر داخل میشیم و به نقطه ی باسن بزرگ وصل می‌کنیم. برای رسم پنسمون از فرمول یک دوم فاصله سینه که نه و نیم هستنش رو علامت‌گذاری می کنیم.

 

در اینجا چون ما یک و نیم سانتی متر از خط کمر برای گودی کمر کم کردیم برای جبران این از عرض پنسمون هم باید یک و نیم سانتی متر کم کنیم پس در نتیجه ما اندازه عرض پنسمون یک و نیم سانتی متره. یه تفاوت دیگه تو الگوی پشت داریم طول پنسمونه ، طول پنس ما توالگوی پشت دوسانتی متر بلندتر هستش نقاط اطراف رو به خط پنس اصلی وصل می کنیم و در ادامه نقاب زیپ رو رسم می‌کنیم.

 

برای رسم نقاب زیپ از نقطه‌ی گودی کمر باسن بزرگ و دم پا به اندازه سه سانتی متر خارج میشیم و نقاط رو بهم وصل می‌کنیم و در نهایت نقاب رو طراحی می‌کنیم.

خطِ قوس کمرمون رو رسم می‌کنیم برای قوس کمر یک سانتی متر از انتهای کمر بالا میریم به وسط پنس وصل می‌کنیم و با استفاده از خط کش باسن منحنی پهلمون رو رسم می‌کنیم و در انتها خط باسن کوچیکمون رو ادمه میدیم تا با خط پهلمون مماس بشه در نهایت خط مرکزی رو cb و خط پهلو رو ssb نام گذاری می‌کنیم خب دوستان الگوی پشت دامن راسته رو یک مروری کردیم حالا میرسیم به رسم الگوی پشت دامن خمره‌ای.

 

رسم الگوی پشت دامن خمره ای:

برای رسم الگوی پشت دامن خمره‌ای هم مثل پیش عمل می کنیم ، یعنی از نقطه ی باسن بزرگ به سمت دم پا روی خط ssb هشت سانتی متر یک سانت یک سانت علامت میذاریم روی نقطه ی پنج سانتی متر روی خط گونیا می کنیم که اون خط رو خط خمره‌ای میگیم ، روی دم پای دامن هم به سمت داخل چهارسانت علامت میزنیم هرکدوم ازین نقاط رو به یک کدوم ازین عدد وصل می کنیم فقط توجه داشته باشید برای الگوی پیش هر عددی رو که به هرکدوم ازین نقاط وصل کردیم روی الگوی پشت هم همون کارو انجام میدیم.

 

دیدگاه ها

یاری رسان شما در الگوسازی و دوخت