آموزش دوخت کت یقه انگلیسی (قسمت دوم – برش پارچه)

سپیده معدنی
۷ مهر ۱۳۹۸
۰

آموزش دوخت کت یقه انگلیسی (قسمت دوم – برش پارچه)

سلام دوباره

سپیده مدنی هستم. مدرس دوخت و الگوسازی

در ادامه ویدئو قبلی که من برای خودم یک کت یقه انگلیسی جدا طراحی کردم ، الان الگوی آن را کامل کردم و روی پارچه بندازم و ببرم.شما هم با هر متدی کار میکنید میتونید، این کار رو انجام بدید.به این نکته توجه کنید که در متد ما کاربن کشیدن یا کوک زدن وجود ندارد.و من سعی کردم تمام نکات برش رو در این ویدئو اشاره کنم.

امیدوارم از دیدن ویدئو لذت ببرید.با من همراه باشید.حالا میرسیم به قسمت برش و چیدمان الگوی پارچمون.

در این کار ما حتماً پارچه رو دولا میکنیم.پارچه رو از سمت داخل تا میکنیم یعنی این قسمت بیرون پارچهی من هستش.بهترین حالت این هستش که شما روی ترکی رو روی ترکی پارچه میزان کنید بعد با الگوهاتون چیدمان کنید.

ولی من چون این قسمت پارچهم لایی نداره از این قسمت استفاده کردم، در این جور مواقع شما میتوانید توسط متر عرض پارچه تون رو از بالا اندازه میزنید و از پایین هم همین کار رو تکرار میکنید تا قسمت پارچه ای که دارید کاملاً یک تیکه و یک اندازه باشد و کل پارچه در یک راستا قرار بگیره.

بعد ازاین کار، شما اگر میز کار داشته باشید میتونید از گیره های نگه دارنده پارچه استفاده کنید که کارتون به هیچ عنوان تکون نخوره.الگو رو به این صورت روی پارچه قرار میدید.مهم ترین نکته ای که در چیدمان باید دقت کنیم راسته گیری هست.ما یک خط ، اون خط صورتی که در الگوی من میبینید خط راسته گیریم هستش.

این خط رو از روی یکی از خطوط روی الگوتون که ثابت هستش، من الان از یکی از خط های ثابت الگومون گونیا گرفتم و این خط رو ادامه دادم.بعد از این کار شما زمانی که الگوتون رو گذاشتید از پایین خط از یک قسمت تا ترکی پارچه تون اندازه میزنید و از قسمت بالا هم همینطور.

باید این دوتا عدد یک اندازه باشد، این نشون میده که الگوی شما کاملاً روی یک راسته هستش.بعد از این کار سنجاق میزنید یا از وزنه استفاده میکنید.خب ما به هیچ عنوان در متدمون کاربن نداریم، شروع میکنیم به برش زدن.من حق درزها را با صابون علامت زدم، شما میتونید همین رو روی الگوتون پیاده کنید.

در قسمت پهلو ها CCEو CCF 2 سانتی متر جای دوخت گذاشتم و قسمت برش 1سانتی متر و حلقه و سرشونه هم 1سانتی متر.

برایCB یک و نیم سانتی متر و CFهم یک سانتی متر.شروع میکنیم به برش.برای برش ما حتماً باید از سمت راست الگو برش بزنیم.به این صورت که دستمون همیشه روی الگو ثابت میمونه کاملاً قیچی رو محکم و مسلط با همون حق درزی که کشیدیم.دقت کنید همیشه دستتون روی الگو ثابت باشه و دستتون همراه با قیچی باید حرکت کنه.

خب همونطور که گفتم ما کاربن نمیکنیم کار رو برای اینکه بدونیم قسمت کمر رو به کمر وصل کنیم یک سری کلید میزنید، روی خط کمر، روی خط باسن بزرگ و روی خط سینه هم یک چرت کوچک میزنم.به این ترتیب توسط این کلیپ ها ما میتونیم قطعههای الگوهامون رو به هم وصل کنیم.

برای برش پشت یقه چون این قسمت باید دولای بسته باشه و ما دوتا از این نیاز داریم پارچمون رو چهارلا میکنیم ، این قسمت رو روی دولای بسته میذاریم و به حق درز یک سانتی متر این رو برش میزنیم.

دوقسمت وسط بالا و پایین رو با یک کلید کوچولو مشخص میکنیم و حالا آماده میشویم برای دوخت .

دیدگاه ها

  1. راضیه :

    عالیه خواهش میکنم طریقه وصل کانال تونم بنویسید من بلد نیسم چیکار کنم مرسی

    • سپیده معدنی :

      سلام عزیزم منظورتون از وصل کانال رو متوجه نشدم

یاری رسان شما در الگو سازی و دوخت