آموزش خیاطی در منزل

سپیده معدنی
۲۲ آذر ۱۳۹۹
۰
5/5 - (1 امتیاز)
آموزش خیاطی در خانه
5/5 - (1 امتیاز)

بانوان علاقه مند به خیاطی با استفاده از منابع آموزش خیاطی در منزل خیلی راحت می توانند  مهارت ضروری خیاطی را یادگرفته و برای خود و یا اطراف خود لباس بدوزند، خیاطی هم مانند سایر مهارتهای دیگر به ترفندهای خاصی نیاز دارد که تمام افراد علاقمند باید تمام این موارد را به خوبی فرا بگیرند تا بتوانند نتایج خوبی به دست بیاورند.
امروز آموزشگاه های متعددی در سراسر کشور وجود دارد که آموزش خیاطی را به خوبی از مبتدی تا پیشرفته آموزش می دهد که این آموزش ها، بر حسب سطح مهارت شما در خیاطی می‌تواند تغییر پیدا کند مثلاً اگر شما یک فرد حرفه ای هستید در این حالت دیگر نیازی نیست تا در دوره‌های مبتدی ثبت نام کنید ولی افراد تازه کار که می خواهند برای اولین بار شروع به یادگیری خیاطی کند در این حالت میتوانند از کلاسهای مقدماتی و آموزش خیاطی در منزل شروع کنند تا بتوانند به مرور زمان تمام ترفند های مورد نیاز را در رابطه با خیاطی یاد بگیرند.

قبل از اینکه نکات مهم در رابطه با آموزش خیاطی در منزل را برایتان توضیح بدهم ابتدا اجازه دهید تا کمی در رابطه با خیاطی و یا چگونگی شکل گیری آن توضیحاتی برایتان بازگو کنم.

خیاطی چیست و چگونه شکل گرفت؟

به طور معمول خیاط به کسی گفته می شود که با استفاده از پارچه و یا چرم به راحتی می‌تواند یک لباس را با توجه به سلیقه و سایز افراد تولید نماید. همچنین در اغلب موارد طراحی لباس نیز توسط خیاط انجام می شود. در خیاطی های امروزی در اغلب موارد از چرخ های خیاطی بسیار پیشرفته استفاده می‌شود که این چرخ ها با هدف تولید سریع انواع لباس ها به بهترین شکل ممکن طراحی و ساخته شده اند. استفاده از یک چرخ خیاطی مناسب، تاثیر مهمی در میزان پیشرفت افراد پس از دوره های آموزش خیاطی در منزل دارد. در واقع، چرخ خیاطی یکی از مهم ترین ابزارها برای خیاط ها می باشد.

در واقع هدف از فراگیری هنر خیاطی، فقط دوختن لباس برای خود نیست این حرفه معمولاً به یک شغل برای بانوان به حساب می‌آید که در صورت کسب اطلاعات کامل در این باره و تبدیل شدن به یک خیاط حرفه ای هرکسی می‌تواند به یک شغل پردرآمد دسترسی پیدا کند.

 

آموزش خیاطی در منزل

آموزش خیاطی در منزل

 

تاریخچه چرخ خیاطی

اولین چرخ خیاطی توسط یک مهندس آلمانی اصل به نام Charles Fredrick Wiesenthal در در سال ۱۷۹۰ میلادیو در کشور انگلستان ساخته شد.  در آن زمان هدف از تولید چرخ خیاطی بیشتر دوختن وسایل چرمی بود که البته به دلیل عدم استقبال مصرف کنندگان در آن سال، مخترع چرخ خیاطی نتوانست سودی از فروش دستگاه تولیدی خود ببرد. نسخه حرفه ای تر چرخ خباطی در سال ۱۸۰۳ توسط یک خیاط فرانوسی به نام Barthélemy Thimonnier تولید شد. اغلب چرخ خیاطی های امروزی نیز ساختاری مشابه با چرخ خیاطی تیمونیر دارند.

 

اصول مقدماتی آموزش خیاطی چیست؟

خیاطی از زمان های گذشته یکی از کارهای بسیار پرطرفدار و جذاب برای بانوان بوده که امروزه اکثر آقایان نیز به این کار رغبت زیادی نشان می‌دهند و هر کسی می‌تواند با فراگیری این حرفه در منزل و یا در کارگاه‌هایی که وجود دارد یک کسب و کار خوبی را شروع نماید. اما بدون شک در ابتدا باید آموزش های لازم در رابطه با فراگیری این حرفه را طی نمایید. خوشبختانه وجود آموزشگاه های متعدد در شهرهای گوناگون باعث شده است تا تمام علاقه‌مندان به این حرفه به راحتی بتوانند دوره های تخصصی را در آموزشگاههای معتبر سپری نمایند. وب سایت همیارمد نیز با ارایه دوره های آموزشی ویدیویی رایگان (آموزش خیاطی در منزل رایگان) سعی کرده تا با از بین بردن محدودیت های جغرافیایی و زمانی مسیر یادگیری آموزش خیاطی را برای همگان آسان نماید.

 

انواع چرخ خیاطی برای یادگیری خیاطی در خانه

امروزه چرخ خیاطی های مختلفی در بازار موجود است که هر کدام دارای کاربردهای متفاوتی هستند مثلاً:

 • چرخ خیاطی های دستی
 • چرخ خیاطی برقی
 • چرخ خیاطی صنعتی
 • چرخ خیاطی راست دوزی
 • و…

پس از اینکه چرخ خیاطی مناسب را انتخاب کردید، نخستین کاری که باید انجام دهید این است که تمام جزئیات و نکات مهم در رابطه با استفاده صحیح از دستگاه را فرا بگیرید. حتما در کنار محصول یک سی دی یا دی وی دی آموزشی برای آموزش روند استفاده صحیح از چرخ خیاطی وجود دارد که توصیه می شود حتما آن را با دقت مطالعه نمایید.

 

آموزش PDF خیاطی در منزل

آموزش PDF خیاطی در منزل

 

چرخ خیاطی از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است. اگرچه با توجه به مدل چرخ خیاطی این اجزا می توانند تا حدی متفاوت باشند، اما هر چرخ خیاطی دارای کلید روشن و خاموش، درجه کشش، گردونه، تنظیم طول دوخت، اهرم و … است.  هر کدام از این اجزا نقش بسیار مهمی در کاردکرد صحیح دستگاه دارند و اگر به صورت  آزمایشی و بدون آگاهی شروع به استفاده از چرخ کنید ممکن است باعث بروز مشکلات جدی در بسیاری از بخش های مهم دستگاه شوید. واضح است که در این حالت علاوه بر متجمل شدن هزینه تعمیرات و … روند آموزش شما نیز با مشکل مواجه می گردد. پس حتما پیش از شروع به یادگیری خیاطی، آموزش کامل و روش استفاده صحیح از چرخ خیاطی را فرابگیرید.

 

آموزش مفاهیم ابتدایی خیاطی

بیشتر افراد تصوری مقدماتی از خیاطی دارند که محدود به استفاده از نخ سوزن های ساده و خیاطی های محدود مادران در خانه می شود، ولی امروزه بحث خیاطی به طور کامل فرق کرده است و خیاطی یکی از حرفه های بسیار تحصصی است که مهارت بالایی نیاز دارد. دستگاه‌های خیاطی یا چرخ های خیاطی نیز امروزه با تغییر و تحول اساسی روبرو شده اند و دارای امکانات بسیار پیشرفته تری هستند به گونه‌ای که خیاط ها به راحتی می توانند تمام طرح های مورد نظر شما در سریعترین زمان ممکن با استفاده از قالب های موجود خلق نمایند.

خالی از لطف نیست که بدانید در زبان فارسی تاجیکی معمولا به چرخ خیاطی ماشینی دوزندگی نیز گفته می شود. در واقع هنر خیاطی یک مهارت بسیار زیبا و البته صنعتی و ماشینی است که هم به صورت خانگی و هم به شکل صنعتی توسط علاقه مندان و متخصصان دنبال می شود.

سبک خیاطی نیز از زمان گذشته تا به امروزدچار تغییر و تحول های زیادی شده است.

 

برای یادگیری خیاطی باید چه مراحلی را طی کنید

افرادی که علاقه مند به فراگیری حرفه خیاطی هستند ابتدا باید یک آموزشگاه معتبر را برای گذراندن دوره‌های مبتدی تا پیشرفته انتخاب نمایند. در واقع به هیچ عنوان توصیه نمی شود در انتخاب آموزشگاه عجله کنید. افراد تازه کار ممکن است با هدف شروع سریعتر یادگیری خیاطی، در دوره های حرفه ای و یا دوره های غیر مرتبط شرکت کنند و به همین دلیل نمی توانند به خوبی تمام ترفند های مورد نیاز را یاد بگیرد. به عنوان مثال ثبت نام در کلاس مانتو دوزی یا کلاس دوخت لباس عروس گزینه خوبی برای شروع یادگیری خیاطی نیست. در مقابل با شروع دوره های مقدماتی تمام فوت و فن های مورد نیاز در رابطه با کار را به بهترین شکل ممکن یاد گرفته می شوند.

بهترین دوره برای کسب مهارت های مورد نیاز در رابطه با خیاطی شرکت در دوره نازک دوزی است.

نازک دوزی مناسب‌ترین گزینه برای افراد مبتدی است. مباحث آموزشی و سطح مهارت فرد در دوره نازک دوزی کاملا برای شروع مسیر یادگیری خیاطی به ویژه آموزش خیاطی در منزل مناسب است. نکته مثبت دیگر در مورد دوره آموزش خیاطی نازک دوزی این است که اگر امکان مراجعه حضوری به آموزشگاه های متعدد را ندارید نیز می توانید فیلم های آموزشی خیاطی در خانه و قایل های آموزشی PDF را در اینترنت جستجو کنید و با مشاهده آن ها به یک خیاط خوب تبدیل شوید.

 

لوازم مورد نیاز برای خیاطی چیست؟

بعد از انتخاب و خرید چرخ خیاطی نوبت به یک سری لوازم جانبی خیاطی می رسد. اصلی ترین این لوازم عبارتند از:

 • جاسوزنی
 • بشکاف
 • ماسوره
 • نخ
 • سوزن
 • کاغذ الگو
 • رولت خیاطی
 • خط کش
 • گونیا

اگر ابزار دیگری به نظر شما می رسد که می توان به این لیست اضافه نمود، در قسمت کامنت ها برامون بنویسید.

 

اصطلاحات تخصصی خیاطی چیست؟

خیاطی نیز مثل هر حرفه دیگری دارای کلمات و اصطلاحات، تخصصی است که به مرور زمان باید آن ها را یاد بگیرید. در لیست زیر چند نمونه از اصطلاحات رایج خیاطی همراه با معنی به صورت کامل شرح داده ایم.
پاترون: معنی کلمه پاترون همان الگو می باشد. پاترون تیپ نوع دیگری از الگو است که به صورت متقابل دوخته می‌شود
سردوزی: به دوختن لبه های لباس برای تمیز کاری در خیاطی را سردوزی می گویند.
ساسون: برای اینکه هنگام پرو، لباس  زیباتر به نظر برسد خطوط موقتی بر روی لباس ایجاد می‌شود. به این خطوط ساسون می گویند که با هدف تغییر اندازه و مناسب شدن قسمت های مختلف لباس بر روی بدن مانکن انجام می‌شود.
اسموک: اسموک اسم دیگر دوخت لانه زنبوری می باشد.
شلال: به دوخت های بزرگی که در ابتدای کار برای اتصال پارچه ها در مرحله اول زده می‌شود شلال می گویند.
مولاژ: در برخی مواقع خیاط ها نیاز دارند تا دوخت لباس را بر روی یک مانکن آماده انجام دهند که به این عمل مولاژ گویند.
فولد: به دو لایه باز پارچه ای که پشت الگو لباس قرار می‌گیرد، فولد گفته می شود.
چرت: هنگام خیاطی با هدف جلوگیری از چین خوردگی درزها،  یک سری برش ها و شکاف های کوچک بر روی پارچه زده  می شود که به آن چرت می گویند.
سنجاق دوزی: با هدف افزایش استحکام پارچه در محل بریدگی که قابل تماس است را سنجاق دوزی می گویند.
پایه یقه: پایه یقه خطی است که یقه ها را به هم وصل می کند.

دیدگاه ها

 1. سیما عمرانی :

  ممنون می شم اگر با موضوع نکات مهمی که برای یادگرفتن و آموزش صفر تا صد خیاطی در منزل باید به اون ها توجه کنیم ویدیو هم بزارید.

  • سپیده معدنی :

   سلام، سعی می کنیم حتما به زودی ویدیوی آموزشی مربوط به این موضوع رو هم آماده کنیم.

 2. مریم :

  سلام خسته نباشی از توضیحات خوبتون .از چه طریقی میتوانیم به همه توضیحات خوبتون دسترسی داشته باشم

  • سپیده معدنی :

   سلام عزیزم
   پیج اینستاگرام و کانال آپارات و یوتیوب همه آموزشهامون هست

 3. فاطمه :

  شما کانال تلگرام ندارین؟

  • سپیده معدنی :

   فعلا نه عزیزم

 4. Salwa :

  سلام استاد امیدوارم حال تان خوب باشد.
  من خیلی علاقه مند خیاطی هستم. اما باسایز بندی و ترسیم الگو مشکل دارم . اگر جدول سایز بندی که شما در کار خیاطی تان استفاده میکنید با سایت تان به اشتراک بگذارید خیلی خرسند میشوم، ممنون از زحمات تان بهروز باشید.

  • سپیده معدنی :

   سلام عزیزم لطفا داخل واتساپ پیام بدید تا راهنماییتون کنم

یاری رسان شما در الگوسازی و دوخت